Current Staff List

Current Staff List

Matthew AbbottDeputy Headteacher
Carole AgoraHLTA Numeracy
Nicci AldridgeHead of Year 13 / Languages
Hazel AllenHead of Year 11 / Mathematics
Yousaf AmirICT
Sophie AndersonEnglish
Abdul AnouarMathematics
Janice AtackScience Technician
Roger AttfieldTechnology Technician
Sarah BakerScience Technician
Valerie Baker Languages
Mike BarkerTechnology
Sarah BarnettScience (Biology)
Matt BarrettSubject Leader for Geography
Rob BaxterCaretaker
Marc BerrettSubject Leader for Art
Tina Bloomfield Learning Support Assistant
Jess BookerBusiness Studies
Tracey Bradford Learning Support Assistant
Alison BreithCatering Assistant
Bonita BridgesCareers Advisor/ Citizenship and PSHE Co-ordinator
Susan Brookhouse Learning Support Assistant
Dave BroomheadSite Manager
Sam BurchLearning Support Assistant
Jenny CarrStudent Monitoring Administrator
Kevin CarrScience (Chemistry) / Timetable
Melinda Carr-RubyHead of Year 10 / Subject Leader for Music
Tony CarrollCaretaker
Sarah CaswellEnglish / D of E
Meghan ChappleStudent Achievement Manager for Physical Education
Vicki ChurchillLearning Support Assistant Trainee
Kirsty ConnellAssistant SENDCo / Science (Chemistry)
Lorraine CooperFinance Officer
Maura CorcoranSubject Leader for Religious Studies
Ann CoulterHead of Year 12 / Languages
Rebecca CoxLearning Support Assistant
Susan Cross Learning Support Assistant
Oliver CroxallTechnology
Allanah Cullen Subject Leader Psychology
Sam DakinHead of Year 7 / Religious Studies
John DanganaReligious Studies
Sarah DavisStudent Achievement Manager for Art
Lorraine DayScience Technician / Catering Assistant
Matt DippleMathematics
Chris DowrickMathematics / EVC Co-ordinator
Helen DroughtHistory / English
Hannah DugganStudent Achievement Manager for Physical Education
Tripta EadyCover Supervisor
Lorraine EastReceptionist
Sue EnevoldsenGeography
Sharon Evans Art
Anna EwartSubject Leader for Science (Chemistry)
Janet FennellMathematics
Helen Fitzgerald Subject Leader for Languages
Di FultonHLTA Literacy
Trish GareyEnrichment Administrator
Anne GolderArt Technician
Cheryl GoodStudent Achievement Manager for English
James GraceICT
Lauren HaggertyEnglish / Subject Leader for Communication & Culture
Michaela HammondFinance Officer / Cover Manager
Amy HayesLibrarian
Caroline HicksFirst Aid Officer / Student Monitoring Administrator
Christine HiscockCatering Assistant
Liz HobbsLearning Support Assistant
Charlotte HodgeLearning Support Assistant
Val Homewood Director of Finance and Administration
Claire HowittLearning Support Assistant
Dani Howitt Learning Support Assistant Trainee
Liz HoyleStudent Learning Manager for Science (Biology)
Michelle Hughes Subject Leader for Mathematics
Karen Ireland Assistant Catering Manager
Sam Jones Assistant Headteacher / Behaviour, Teaching and Learning / CPD
Chris KellettSenior IT Technician
Scott Kennedy Subject Leader for Physical Education
Jill LambLearning Support Assistant
John Lane Science (Biology)
Laura LenanderArt / Professional Tutor
Nicki Logan Learning Support Assistant / Website Editor
Janek MaciejewskiHead of Year 8 / Physical Education
Avnish Majethia Subject Leader for ICT
Nikki MakepeaceLearning Support Assistant
Annalies McIverAssistant Headteacher / Head of Sixth Form / History
Tamsin McKenziePsychology
Kathy McSweeneyStudent Monitoring Administrator
Angie MorganHeadteacher's PA
Fiona MorrisSubject Leader for English
Thabo NkoaneStudent Achievement Manager for Mathematics
Peter NormanHeadteacher
Lauren OsborneDrama / Music
Fleur PardoeLearning Support Assistant Trainee
Sylvia PatchettSubject Leader for Technology / Textiles
Jack PaviourReprographics Manager / Graphic Designer
Jenny PayneSubject Leader for History
Amy PerryData Tracking Manager
Bev PhillipsSchool Admissions Manager / Examination Officer
Rebecca Piper Technology
Karen PlaterLearning Support Assistant
Duncan PurchaseIT Systems and Network Manager
Rebecca RaynorArt
Sarah RichardsonFood Technology Technician
Jeremy SampsonScience (Biology)
Rory ScrivenerIT Technician
Karen SextonHealth & Social Care / Examination Officer
Jo SmaldonPhysical Education
James SturlaAssistant Headteacher Pastoral / SENDCo
Paul TilleySubject Leader Business Studies / Economics
Janet TompkinsSenior Science Technician
Kate TurnerSubject Leader for Drama
Sara TurnerSchool Counsellor
Becky VignolesLearning Support Assistant
Sarah WallerRestaurant Manager / Chef
Sheila WattsStudent Achievement Manager for Technology / Food & Nutrition
Dan WestStudents Achievement Manager for Science (Physics) / Performance Data Manager / Radiation Protection Supervisor
Ruth WhittakerPhysical Education
Samantha WildfieldScience (Physics)
Kelly WorlandCover Supervisor
Jane WybronEnglish