Current Staff

Mr Matthew Abbott

Headteacher

Mr Sam Jones

Deputy Headteacher

Ms Annalies McIver

Assistant Headteacher / Head of Sixth Form

Mr James Sturla

Assistant Headteacher (Pastoral)

Mrs Rachel Branton

Assistant Headteacher (T&L CPD)

Ms Julie Nicholas

Business Manager

Ms Annalies McIver

Head of Sixth Form

Miss Nicci Aldridge

Head of Year 13

Mrs Tamsin McKenzie

Head of Year 12

Mr Matthew Dipple

Head of Year 11

Miss Kate Turner

Head of Year 10

Ms Vanessa Clark

Head of Year 9

Mr Janek Maciejewski

Head of Year 8

Mrs Hazel Allen

Head of Year 7

Mrs Laura Lenander

Subject Leader for Art

Mrs Sarah Davis

Student Achievement Manager for Art

Miss Kirsten Adams

Art Teacher

Mrs Sharon Evans

Art Teacher

Mrs Rebecca Raynor

Art Teacher

Mrs Suzanne Chapman

Art Technician

Mr Paul Tilley

Subject Leader for Business, Economics & Finance

Mrs Jessica Booker

Business & Economics Teacher

Miss Safiya Raqib

Business & Finance Teacher

Mr Haider Rizvi

Subject Leader for Computer Science & IT

Mr Yousaf Amir

Computer Science & IT Teacher

Mr Avnish Majethia

Computer Science & IT Teacher

Mr Johnny Lee

Subject Leader for English

Miss Sarah Caswell

Student Achievement Manager for English / DofE Manager

Ms Helen Jauregui

Student Achievement Manager for English

Ms. Vanessa Clark

English Teacher

Miss Helen Drought

English Teacher

Mrs Lauren Haggery

English Teacher

Mrs Fiona Morris

English Teacher

Mrs Hannah Rayner

English Teacher

Miss Kate Turner

English Teacher

Mrs Sheila Watts

Subject Leader for Food & Nutrition

Mrs Heather Bambury

Food & Nutrition Teacher

Mrs Sarah Richardson

Food Department Technician

Mr Matt Barrett

Subject Leader for Geography

Miss Jess Burns

Geography Teacher

Mr Sam Jones

Geography Teacher

Mr James Sturla

Geography Teacher

Miss Helen Drought

Subject Leader for History

Mrs Rachel Branton

History Teacher

Miss Ellen Hoe

History Teacher

Ms Annalies McIver

History Teacher

Mrs Michelle Hughes

Subject Leader for Mathematics

Mr Thabo Nkoane

Student Achievement Manager for Mathematics

Mrs Hazel Allen

Mathematics Teacher

Mr Matthew Dipple

Mathematics Teacher

Mr Chris Dowrick

Mathematics Teacher / Educational Visits Co-ordinator

Mrs Sarah Hassard

Mathematics Teacher

Mrs Tracey Smith

Mathematics Teacher

Mrs Lauren Haggerty

Subject Leader for Media Studies

Miss Sarah Caswell

Media Studies Teacher

Ms Sarah Davis

Media Studies Teacher

Ms Helen Fitzgerald

Subject Leader for MFL

Miss Nicci Aldridge

Student Achievement Manager for MFL

Mrs Valérie Baker

MFL Teacher

Mr Michael Pocklington

MFL Teacher

Mr Ben Judson

Subject Leader for Performing Arts / Music Teacher

Miss Kate Turner

Student Achievement Manager for Performing Arts / Drama Teacher

Mrs Melinda Carr-Ruby

Music Teacher

Mrs Lauren Osborne

Drama & Music Teacher

Mr Scott Kennedy

Subject Leader for PE

Miss Connie Smith

Student Achievement Manager for PE

Mrs Jo Cook

PE Teacher

Mrs Hannah Duggan

PE Teacher

Mr Janek Maciejewski

PE Teacher

Mr James Sturla

PE Teacher

Mrs Ruth Whittaker

PE Teacher

Mrs Alannah Cullen

Subject Leader for Psychology & Sociology

Mrs Tamsin McKenzie

Psychology & Sociology Teacher / EPQ Co-ordinator

Dr Maura Corcoran

Subject Leader for Religious Studies

Mr John Dangana

Religious Studies Teacher

Mr Mohammad Israr

Religious Studies Teacher

Mrs Anna Ewart

Subject Leader for Science (Chemistry)

Dr Dan West

Student Achievement Manager for Science (Physics) / Performance Data Manager

Mrs Liz Hoyle

Student Learning Manager for Science (Biology)

Mr Colin Arblaster

Physics Teacher

Miss Sarah Barnett

Biology Teacher / Pupil Premium Champion

Mr Kevin Carr

Chemistry Teacher

Mrs Kirsty Connell

Chemistry Teacher

Mr Benjamin Hammond

Chemistry Teacher

Mrs Chelsey Quarterman

Chemistry Teacher

Miss Alice Ridgway

Biology Teacher

Mr Jeremy Sampson

Biology Teacher

Mr Tim Ewart

Senior Science Technician / Physics Teacher

Miss Janice Atack

Science Technician

Mrs Sarah Baker

Science Technician

Mrs Lorraine Day

Science Technician

Mr Peter Iveson

Subject Leader for Technology

Mrs Rebecca Raynor

Subject Leader for Textiles

Mrs Heather Bambury

Technology Teacher

Mr Yousaf Amir

Technology Teacher

Mr Avnish Majethia

Technology Teacher

Mrs Nicola Ackerlay

Receptionist / Administrator

Mrs Amy Armstrong

Librarian

Mrs Bonita Bridges

Careers Advisor & Citizenship and PSHE Co-ordinator

Mrs Lorraine Cooper

Finance Officer

Mrs Michaela Hammond

Finance Officer & Cover Manager

Miss Georgia Hay

Sixth Form Administrator & Student Support Officer

Mrs Caroline Hicks

First Aid Officer & Student Monitoring Administrator

Mr Chris Kellett

Senior IT Technician

Mrs Katherine McSweeney

Student Monitoring Administrator

Mrs Angela Morgan

Headteacher’s PA

Ms Julie Nicholas

Business Manager

Mr Alistair Peck

Reprographics Technician

Mr Duncan Purchase

IT Systems & Network Manager

Mrs Nicola Ready

Office Manager

Mr Rory Scrivener

IT Technician

Ms Karen Sexton

Examinations Officer

Ms Heather Thomas

Examinations Officer & Data Manager

Mr Anthony Lamb

Restaurant Manager

Mr Sam Smith

Assistant Chef

Mrs Christine Hiscock

Catering Assistant

Mrs Aouatif Mernissi

Catering Assistant

Mrs Helen Weston

Catering Assistant

Mr Andrew Dimond

Cover Supervisor

Mrs Tripta Eady

Cover Supervisor

Mrs Neringa Virksaite Horwood

Cover Supervisor

Mrs Ann Poole

Cover Supervisor

Mrs Kelly Worland

Cover Supervisor

Mrs Fiona Champness

SENDCo

Mrs Kirsty Connell

Assistant SENDCo

Mrs Nicki Logan

Enrichment & Transition Officer

Mrs Elletia McCann

Student Welfare & SEN Administrator

Mrs Liz Pollard

Counsellor

Ms Sara Turner

Counsellor

Mrs Bonita Bridges

CoPE Teacher

Mrs Becky Vignoles

HLTA Literacy / Literacy Co-ordinator

Mrs Ruth Whittaker

CoPE Teacher

Mrs Tina Bloomfield

Learning Support Assistant

Mrs Tracey Bradford

Learning Support Assistant

Mrs Alison Breith

Learning Support Assistant

Mrs Susan Brookhouse

Learning Support Assistant

Miss Victoria Churchill

Learning Support Assistant

Miss Bea Clarke

Trainee Learning Support Assistant

Mrs Rebecca Cox

Learning Support Assistant

Mrs Susan Cross

Learning Support Assistant

Mrs Sarah D’Souza

Learning Support Assistant

Mrs Louise Dale

Learning Support Assistant

Miss Rowan Foy

Trainee Learning Support Assistant

Mr Zak Griffith

Trainee Learning Support Assistant

Mrs Liz Hobbs

Learning Support Assistant

Mrs Claire Howitt

Learning Support Assistant

Mrs Jill Lamb

Learning Support Assistant

Mrs Nicola Makepeace

Learning Support Assistant

Mrs Nicola Page

Learning Support Assistant

Miss Olivia Pettengell

Learning Support Assistant

Mr Jacob Putman

Learning Support Assistant

Mrs Jenny Richards

Learning Support Assistant

Mrs Lorraine Snell

Learning Support Assistant

Miss Chloe Soricelli

Learning Support Assistant

Miss Raquel Villegas

Learning Support Assistant

Mr David Broomhead

Site Manager

Mr Peter Cross

Caretaker

Mr Ian Macleod

Caretaker

Mr Gavin Marshall

Caretaker