Current Staff

Leadership & Management Team

Mr Matthew Abbott

Headteacher

Ms Annalies McIver

Assistant Headteacher / Head of Sixth Form

Mr James Sturla

Assistant Headteacher (Pastoral)

Mrs Rachel Branton

Assistant Headteacher (T&L CPD)

Ms Julie Nicholas

Business Manager

Mrs Anna Ewart

Acting Assistant Headteacher (Curriculum)

Heads of Year

Ms Annalies McIver

Head of Sixth Form

Miss Nicci Aldridge

Head of Year 13

Mrs Tamsin McKenzie

Head of Year 12

Ms Vanessa Clark

Head of Year 11

Mr Janek Maciejewski

Head of Year 10

Mr Matthew Dipple

Head of Year 9

Miss Kate Turner

Head of Year 8

Miss Ellen Hoe

Head of Year 7

 

Art Department

Mrs Sarah Davis

Subject Leader for Art

Mrs Sharon Evans

Second in Art

Miss Kirsten Adams

Art Teacher

Mrs Claire Elworthy

Art Teacher

Mrs Rebecca Raynor

Art Teacher

Mrs Suzanne Chapman

Creative Technician

Business, Economics & Finance Department

Mr Paul Tilley

Subject Leader for Business, Economics & Finance

Mrs Jessica Booker

Business & Economics Teacher/LMT Timetable Link

Miss Safiya Raqib

Business & Finance Teacher

Mrs Sarah D’Souza

Trainee Teacher

   

Computer Science & IT Department

Ms Cheryl Spittles

Subject Leader for Computer Science & IT

Mr Yousaf Amir

Computer Science & IT Teacher

Mr Avnish Majethia

Computer Science & IT Teacher

English Department

Mr Johnny Lee

Subject Leader for English / CPD and Professional Tutor

Miss Sarah Caswell

Second in English / DofE Manager

Ms Helen Jauregui

Second in English

Ms. Vanessa Clark

English Teacher

Mrs Lauren Haggerty

English Teacher

Mrs Hannah Rayner

English Teacher

Food & Nutrition Department

Mrs Sheila Watts

Subject Leader for Food & Nutrition

Mrs Heather Bambury

Food & Nutrition Teacher

Mrs Sarah Richardson

Food Department Technician

Geography Department

Mr Matthew Barrett

Subject Leader for Geography

Mrs Eve Harris

Geography Teacher

Mrs Emma Talbot

Geography Teacher

History Department

Miss Helen Drought

Subject Leader for History

Miss Ellen Hoe

Acting Subject Leader for History / Head of Hear 7 / EPQ Supervisor & Advanced Learner Lead

Mrs Rachel Branton

History Teacher

Ms Annalies McIver

History Teacher

Miss Heather Taylor

History Teacher

 

Languages Department

Ms Helen Fitzgerald

Subject Leader for Languages

Miss Nicci Aldridge

Second in Languages

Mrs Valérie Baker

Languages Teacher

Mr Kasey Williams

Languages Teacher

M Laurain Bienvenot

Languages Assistant

 

Mathematics Department

Mrs Michelle Hughes

Subject Leader for Mathematics

Mr Thabo Nkoane

Second in Mathematics

Mr Matthew Dipple

Mathematics Teacher

 

Mr Chris Dowrick

Mathematics Teacher / Educational Visits Co-ordinator

Mr Tom McKenzie

Mathematics Teacher

Miss Anika Popat

Mathematics Teacher

Mrs Tracey Smith

Mathematics Teacher

   

Media Studies Department

Mrs Lauren Haggerty

Subject Leader for Media Studies

Miss Sarah Caswell

Media Studies Teacher

Ms Sarah Davis

Media Studies Teacher

Performing Arts Department

Mr Ben Judson

Subject Leader for Performing Arts / Music Teacher

Miss Kate Turner

Second in Performing Arts / Drama Teacher

Mrs Melinda Carr-Ruby

Music Teacher

Mrs Lauren Osborne-Lewis

Drama & Music Teacher

   

Physical Education Department

Mr Scott Kennedy

Subject Leader for PE

Mrs Jo Smaldon

Second in PE

Mrs Jo Cook

PE Teacher

Mrs Hannah Duggan

PE Teacher

Mr Janek Maciejewski

PE Teacher

Mr James Sturla

PE Teacher

Mrs Ruth Whittaker

PE Teacher

 

 

Psychology & Sociology Department

Mrs Alexia George

Subject Leader for Psychology & Sociology

Mrs Jennifer Bull

Psychology & Sociology Teacher

Mrs Tamsin McKenzie

Psychology & Sociology Teacher

Religious Studies Department

Mr Neil McKain

Subject Leader for Religious Studies

Mr John Dangana

Religious Studies Teacher

Mr Mohammad Israr

Religious Studies Teacher

Science Department

Mrs Anna Ewart

Science Teacher

Miss Emma Laird

Second in Science

Mr Colin Arblaster

Science Teacher

Mrs Sarah Brockwell

Science Teacher / Pupil Premium Champion

Mr Kevin Carr

Science Teacher

Mrs Kirsty Connell

Science Teacher

Mrs Vicki Hull

Science Teacher

Mr Oliver Nilan

Science Teacher

Mrs Chelsey Quarterman

Science Teacher

Miss Alice Ridgway

Science Teacher

Mr Jeremy Sampson

Science Teacher

Miss Francesca Tubb

Science Teacher

Dr Dan West

Acting Subject Leader for Science / Performance Data Manager

Mr Tim Ewart

Senior Science Technician

Miss Janice Atack

Science Technician

Mrs Sarah Baker

Science Technician

 

 

Technology Department

Mr Peter Iveson

Subject Leader for Technology

Mrs Rebecca Raynor

Subject Leader for Textiles

Mrs Heather Bambury

Technology Teacher

Mr Yousaf Amir

Technology Teacher

Mr Avnish Majethia

Technology Teacher

Mr Alan Weaver

Technology (DT) Technician

Administration Staff

Ms Julie Nicholas

Business Manager

Mrs Nicola Ackerlay

Receptionist / Administrator

Mrs Amy Armstrong

Librarian

Mrs Bonita Bridges

Careers Advisor & Citizenship and PSHE Co-ordinator

Mrs Lorraine Cooper

Finance Officer

Mrs Julie Fell

Examinations & Data Tracking Officer

Mrs Michaela Hammond

Finance and HR Officer

Miss Georgia Hay

Sixth Form Student Support Officer

 

Mrs Clare Leach

School Nurse

Mrs Nicki Logan

Clerk to Governors

Miss Rebecca Long

Sixth Form Administrator & Study Centre Supervisor

Mrs Katherine McSweeney

Student Monitoring Administrator

Mrs Angela Morgan

Headteacher’s PA

Mr Alistair Peck

Reprographics Technician

Mr Duncan Purchase

IT Systems & Network Manager

Mrs Nicola Ready

Office Manager

Mr Rory Scrivener

IT Technician

Mrs Laura Staiano

Librarian

Ms Heather Thomas

Examinations Officer & Data Manager

 

Catering Staff

Mr Anthony Lamb

Restaurant Manager/Head Chef

Mrs Helen Weston

Catering Supervisor

Mrs Christine Hiscock

Catering Assistant

Mrs Aouatif Mernissi

Catering Assistant

 

 

Cleaning Staff

Mrs Catherine Dean

Cleaner

Mr Mark Dean

Cleaner

Mr Alford (Charlie) Ellis

Cleaner

Mr Khalil Mernissi

Cleaner

Mr Robert Pavel

Cleaner

 

Cover Staff

Mrs Kelly Worland

Cover Manager

Mrs Yasmin Cunningham

Cover Supervisor

Mrs Ann Poole

Cover Supervisor

Mrs Neringa Virksaite-Horwood

Cover Supervisor

 

 

Enrichment (SEND) Staff and Other Key Personnel

Mrs Fiona Champness

SENDCo

Mrs Kirsty Connell

Assistant SENDCo

Mrs Gemma Wiseman

Student Safeguarding & Welfare Officer

Mrs Elletia McCann

SEN Student Safeguarding and Enrichment Officer

Mrs Linda Bird

Lead School Counsellor

 
Ms Emily Piosek

Enrichment & Transition Officer / LSA

Miss Sarah Smith

Enrichment Assistant

Mrs Becky Vignoles

HLTA Literacy / Literacy Co-ordinator

Mrs Bonita Bridges

CoPE Teacher

Mrs Ruth Whittaker

CoPE Teacher

Mrs Tracey Bradford

Learning Support Assistant

Mrs Alison Breith

Learning Support Assistant

Mrs Susan Brookhouse

Speech & Language Specialist LSA

Mrs Michelle Brown

Learning Support Assistant

Mr Samuel Clancy

Learning Support Assistant

Ms Rebecca Cox

Learning Support Assistant

Mrs Salema Choudhury

Learning Support Assistant

Mrs Susan Cross

Learning Support Assistant

Miss Emily Gray

Learning Support Assistant

Mrs Liz Hobbs

Learning Support Assistant

Mrs Elaine James

Learning Support Assistant

Miss Selina Jenner

Learning Support Assistant

Mrs Jill Lamb

Learning Support Assistant

Miss Wai Kuen Lo

Learning Support Assistant

Mrs Nicola Makepeace

Learning Support Assistant

Miss Katherine March

Learning Support Assistant

Miss Harley Moore

Trainee Learning Support Assistant

Mrs Nicola Page

Learning Support Assistant

Mrs Nicola Payne

Learning Support Assistant

Mrs Jenny Richards

Learning Support Assistant

Mrs Lorraine Snell

Learning Support Assistant

Miss Raquel Villegas

Learning Support Assistant

Miss Lucy Watson

Trainee Learning Support Assistant

 
 

Site Staff

Mr David Broomhead

Site Manager

Mr Paul Dangerfield

Caretaker

Mr Ian Macleod

Caretaker

Mr Gavin Marshall

Caretaker

   
11
Find a Subject

Subject